Nie taka ta matura straszna

Nie taka ta matura straszna

Klasa maturalna – nie zmarnuj tego czasu

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, dla maturzystów zaczyna się trudny okres. Ogromna ilość nauki, często zajęcia i kursy przygotowujące do matury, powtórki i duża ilość klasówek, testów sprawdzających materiał z poprzednich lat oraz tych, które obejmują bieżącą naukę. Jednak mimo tego, wielu uczniów stara się nie angażować w czynności związane z przygotowaniem do matury i odkłada naukę na wieczne “później.” To ogromny błąd! Aby dobrze zdać maturę, należy dobrze wykorzystywać czas, który do niej został. Jeżeli zaczniemy powtarzać materiał i regularnie się uczyć, mamy bardzo duże szanse na spokojne uzyskanie satysfakcjonujących nas wyników. Z każdym upływającym dniem, ta szansa się zmniejsza. I choć nadal mamy możliwość dobrze zdać maturę, to z pewnością będzie to okupione zarwanymi nocami i dużą ilością stresu. Dlatego, zamiast się stresować, warto zaopatrzyć się repetytorium, np. w Repetytorium Maturalne Longman, które świetnie się sprawdza podczas powtarzania materiału z języka angielskiego. W przypadku innych przedmiotów, również warto kupić odpowiednie repetytorium i zabrać się do pracy.

Dobry plan i systematyczna nauka

Zabierając się do powtarzania materiału, warto opracować sobie jakiś plan. Dobrą metodą jest wziąć konkretną książkę np. Repetytorium Maturalne Longman i ustalić sobie, w jakim czasie chcemy ją przerobić. Możemy użyć zakładek, na których będziemy zapisywać, do kiedy chcemy przerobić daną partię materiału. Pamiętaj tylko, żeby podczas planowania patrzeć realnie na ilość czasu, którą dysponujesz. Dzięki temu unikniesz frustracji związanej z tym, że nie jesteś w stanie wyrobić się z zaplanowanymi przez siebie zadaniami.

Dobrą metodą jest ustalenie sobie absolutnego, dziennego minimum. Np. w postaci jednego tematu lub rozwiązania pięciu zadań (oczywiście należy ustalić, które przedmioty mają dla ciebie największy priorytet i to im poświęcać najwięcej czasu). Dzięki temu nawet w gorszych okresach, będziesz szedł do przodu. A jeśli danego dnia będziesz mieć dużo czasu oraz wysoki poziom motywacji i uda ci się zrobić więcej – tym lepiej dla ciebie! Twoje samopoczucie z pewnością na tym zyska. Tak samo jak przygotowywanie się do matury. Pamiętaj też, żeby łączyć uczenie się teorii z rozwiązywaniem zadań. Dzięki temu będziesz mieć operatywną wiedzę, którą z powodzeniem będziesz w stanie wykorzystać podczas pisania egzaminów maturalnych. Oprócz tego, twórz również własne materiały – pozwoli ci to na utrwalenie i przyswojenie najważniejszych informacji.

Education obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com